Województwo pomorskie pełne jest usług fotograficznych i wideofilmowania. Dlatego warto zapoznać się z ofertami wielu firm, przejrzeć ich portfolio, przejrzeć opinie i wybrać odpowiedniego usługodawcę. Jakie więc najważniejsze są kryteria decydujące o wyborze odpowiedniego fotografa czy kamerzysty?

Fotograf Redafotografia ślubna Reda. Porfolio fotografa.

Kierujemy ten artykuł do osób poszukujących fotografa w Redzie i okolicach. Oczywiście ciężko tu skupić się tylko na fotografach w samej Redzie, bo wiele usług w Redzie świadczą także fotografowie czy to z Trójmiasta czy Wejherowa, które są kilka kilometrów dalej i nie ma problemu np. w dojeździe z jednego miasta do drugiego. Dlatego czym powinniśmy kierować się przy wyborze fotografa? Po pierwsze – portfolio. Najważniejszym atutem każdego fotografa jest portfolio. Nie ściągnięte zdjęcia ze stocku, ale zdjęcia wykonane w rzeczywistości. Nie musi być super profesjonalistą, nie musi mieć najnowszego sprzętu ale ważne by miał portfolio. Portfolio bowiem mówi wiele o jego pracy, umiejętnościach czy po prostu talencie. Dlatego najpierw zacznijmy od przejrzenia portfolio fotografa. To najważniejsza rzecz. Jeśli zdjęcia, które wykonuje będą nam się podobać, odpowiadać naszym gustom – możemy pójść krok dalej.

Fotograf Redafotograf weselny Reda. Opinie w internecie.

Kolejnym, drugim krokiem według nas powinno być prześledzenie opinii w Internecie czy też podpytanie ludzi, którzy korzystali z usług tego fotografa. Dlaczego? Może wykonywać świetne zdjęcia w plenerze, przyrody itd. Ale może nie potrafi współpracować z ludźmi. Jest spóźnialski. Leniwy. Nie umie robić zdjęć weselnych – które pomimo wszystkiego nie należą również do najłatwiejszych. Wiele rzeczy możemy powtórzyć ale przysięgi małżeńskiej jeśli fotograf nie zdąży złapać albo złapie ją nie tak jak powinien to nie będzie możliwości powtórki. Taka prawda. Na weselu nie wyjdzie mu jeden taniec – ok, zrobi drugi. Na ślubie – nie wyjdzie mu coś, powtórki już nie będzie. Dlatego tu bardzo ważne jest doświadczenie, a to przedstawią nam opinie. Czy to te od znajomych czy w Internecie. Dlatego warto popytać, poczytać i jeszcze jedno – porozmawiać z fotografem. Często wyczujemy czy się z nim dogadamy czy nie. Dobra atmosfera i więź między młodą parą a fotografem jest także bardzo ważna. Zupełnie inaczej współpracuje się obu stronom, gdy atmosfera pomimo nerwowego dnia jakim jest dzień ślubu i wesela dla młodej pary jest po prostu zła.

Fotografia Reda – kocham fotografować.

Mamy więc już portfolio i opinia. Jaki jest trzeci krok? Fotograf, czy kamerzysta którego wybieracie na swój ślub – musi to lubić. To także wyczujemy z rozmowy z fotografem. Jeśli jest to dla niego tylko i wyłącznie praca, a tak się zdarza. Szczególnie jeśli fotograf przerobił już setki wesel i nudzi go to już to warto się zastanowić. Ma to swoje plusy i minusy. Po pierwsze – może mieć już tego dosyć, może być przez całą zabawę jak na siłę, a może działać to także w drugą stronę – może mieć doświadczenie, mnóstwo pomysłów itd. Dlatego ważne, by fotograf na którego się zdecydujecie kochał to co robi. To da gwarancje, że nie zawiedzie. Będzie rzucał pomysłami, robił zdjęcia cały czas, szukał fajnych ujęć, efektów itd. Dlatego dla nas liczą się trzy rzeczy przy wyborze fotografa – portfolio, opinia oraz to czy kocha to co robi.

Fotografia weselna i ślubnaFotograf Reda, fotograf Wejherowo.

Oczywiście nie jedna osoba powie nam o jeszcze innych atutach. Czasami nie trudno się z nimi nie zgadzać ale nie zawsze są tym co decyduje albo powinno decydować o wyborze fotografa z wielu względów. Na przykład wykształcenie fotograficzne, najnowszy sprzęt, znajomość fotografa. Krótko odpowiemy się w tych aspektach. Czy wykształcenie fotograficzne decyduje o tym, że wybrany fotograf będzie najlepszy? Nie ubliżając. Każde studia dają jakąś wiedzę. Czasami mniejszą a czasami większą. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia i praktyki. Dlatego właśnie wybieramy portfolio. Najnowszy sprzęt? Można mieć nie tylko najlepszy ale i najdroższy sprzęt ale to nie aparat czy kamera będzie robić zdjęcia, a fotograf. Tzn. zdjęcia będzie robić aparat ale ustawiać go, gonić za wydarzeniami będzie fotograf. Znajomość fotografa? Chodzi tu oczywiście o kumpla, kogoś z rodziny który amatorsku lub bardziej profesjonalnie zajmuje się fotografią. Czasami będzie to ok czasami nie. Zakładam, że sam będzie chciał pobawić się na weselu albo będzie myślał sobie „to jest mój ziomek, także luzik, jestem tu tylko dodatkowo, co wyjdzie to wyjdzie”. I niestety tak jest.

Dlatego podsumowując. Wybór fotografa, kamerzysty czy innego usługodawcę na wesele powinien być przemyślany. Fotograf ma posiadać dobre portfolio, dobre opinie i kochać to co robi. Podobnie z kamerzystami. Jeśli macie ochotę porozmawiać na ten temat lub zapytać nas o naszą pracę – zachęcamy. Piszcie.

Tagi artykułu: Fotograf Reda, Fotograf Wejherowo, Fotograf Puck, Fotografia rodzinna, fotografowanie reda, fotografia wejherowo, fotografia reda, fotografia puck.

Leave a Reply