Picture: Absolutely. AI

Jak wygląda sztuczna inteligencja w grafice? Zaledwie kilka dni temu australijskie studio Absolutely.ai pochwaliło się na swoim instagramowym koncie pracą, która zwyciężyła konkurs fotograficzny. Jak się ostatecznie okazało zdjęcie nigdy nie zostało wykonane, a jest wytworem sztucznej inteligencji. Zachęcamy do przeczytania dalej – z czym będziemy mierzyć się już niedługo nie tylko w świecie fotografii, projektowania graficznego ale i w codziennym życiu.

Już od wielu lat powoli maszyny zastępują w wielu branżach ludzi. Do dziś były one szybsze, tańsze i czasami nawet prostsze w „obsłudze” niż człowiek. Ich praca mogła być wykonywana w dużo szybszym tempie – maszyny przemysłowe, niejednokrotnie zapewniała i zapewnia gwarancję jakości wykonanego produktu. Świat jednak rozwija się bardzo szybko i już dzisiaj maszyny oraz elektronikę widzimy na każdym kroku. Sami posiadamy jej wiele we własnym domu. Do dziś były one jednak tylko określonych celów zaprojektowanych przez ludzi. Świat dąży jednak do tego te proste maszyny nauczyły się być „ludzkie” – zaczęły myśleć, stały się kreatywne i nie działały według określonego schematu.

sztuczna inteligencja w fotografii
Picture: Absolutely. AI

Sztuczna inteligencja w grafice

Tak oto właśnie powstała fotografia o której dziś mowa. Sama fotografia to tylko PR-owo-reklamowy zabieg agencji z Australii. Trudno jednak na pierwszy rzut oka zauważyć, że fotografia jest tylko grafiką. Stworzona została przy pomocy generatora AI. Jest ono niczym innym jak wytworem fantazji programu czy aplikacji, które nauczyło się tworzyć realistyczne obrazy dzięki setkom milionom zdjęć w Intenecie.

W opublikowanym oświadczeniu agencji Absolutely.ai wyczytamy, że uchwycone dronem zdjęcie surferów o wschodzie słońca to nierzeczywisty obraz wykonany przy pomocy sztucznej inteligencji. Otrzymaną nagrodę pieniężną zwycięzcy zwrócili firmie prowadzącej konkurs. Czytając dalej – celem było pokazanie, że świat znajduje się świat oraz co potrafi sztuczna inteligencja. Więcej – tutaj.

sztuczna inteligencja grafika
Picture: Absolutely. AI

Jak podobają się Wam realizacje?

W zeszłym roku prestiżowy konkurs malarski w Kolorado wygrało dzieło „Théâtre D’opéra Spatial” stworzone za pomocą sztucznej inteligencji pokonując inne malowidła wykonane przez artystów. Więcej – tutaj.

sztuczna inteligencja obraz
Fot. Jaseon Allen via Discord

Chat GPT

Innym przykładem rozwijającej się z prędkością światła sztucznej inteligencji jest niezwykły chat GPT. Chat uruchomiony został przez OpenAI w listopadzie 2022, a już dziś wykorzystywany jest na całym świecie i mówi po polsku. Kto go wykorzystuje? Zarówno uczniowie, którzy chcą rozwiązać zadanie matematyczne, odnaleźć informacje, napisać rozprawkę ale i specjaliści z różnych branż. Chat posiada szeroki wachlarz zastosować od dialogów, tłumaczenia na różne języki, czy generowania treści. Zbiera informacje i sam uczy się na poprzednich pytaniach.

Wszystko to pokazuje nam z czym świat zmierzy się już za kilka dni, miesięcy, maksymalnie lat. Cieszy Was to czy się obawiacie? Dajcie znać w komentarzach. Zapraszamy także do kontaktu z nami. Sprawdźcie nasze portfolio graficzne tutaj. Możecie skontaktować się z nami także w zakładce kontakt.

Tagi artykułu: sztuczna inteligencja, sztuczna inteligencja w grafice, ai w grafice, ai w fotografii, sztuczna inteligencja w fotografii, studio alladyn, nierzeczywiste zdjęcie, najlepsze zdjęcie, chat gpt.

Leave a Reply