dpi a ppi

Dpi a Ppi – dzisiaj krótko i na temat. Jaka jest różnica między DPI, a PPI?

Jeśli jesteście początkującymi grafikami to pewnie nieraz spotkaliście się z wymaganiami drukarni. Często w zależności od rozmiaru projektu proszą nas o grafiki czy zdjęcia w rozdzielczości np. 300 dpi. Często w grafice niestety pojęcia dpi i ppi są ze sobą mylone. Wiemy to zresztą z własnego doświadczenia. Dlatego tym razem postanowiliśmy podzielić się z Wami tymi wiadomościami.

DPI to ilość kropli (punktów) na cal (ang. dots per inch) odnoszące się tylko i wyłącznie do charakterystyki drukarni, a konkretniej rozdzielczości z jaką można drukować. Można więc powiedzieć, że dpi opisuje gęstość kropli atramentu w każdym calu wydruku. Podsumowując – DPI nie jest w żaden sposób powiązane z plikami cyfrowymi.

PPI to ilość pikseli na cal (z ang. pixels per inch) i oddaje rozdzielczość Waszego pliku, gdy przygotowujemy go do druku. To właśnie ten parametr daje nam pogląd na to z jaką jakością wydrukowany zostanie nasz plik na papierze.

Jeśli szukacie firmy, która przygotowuje Wam odpowiednio projekt/plik do druku to zapraszamy do kontaktu z nami. Od wielu lat tworzymy projekty graficzne i współpracowaliśmy nie tylko z wieloma drukarniami, ale nasi pracownicy mają doświadczenie pracy właśnie w tym zawodzie. Dlatego nie tylko znają tajniki prosto z drukarni, ale i specyfikację projektów.

Tagi wpisu: studio alladyn, dpi a ppi, dpi ppi różnica, czym się różnią dpi i psi, dpi i psi co to, grafiki online.

Leave a Reply