Mamy dla Was dzisiaj ciekawą zagadkę. Temat pojawił się w sieci już dawno temu. Jednak postanowiliśmy go nieco odświeżyć i przedstawić Wam sukienkę i buty. Jedni widzą czarno-niebieską sukienkę, a inni widzą biało-złotą sukienkę. Jedni widzą buty różowo-białe, a inni widzą buty szaro-miętowe. Jakiego więc koloru są ubrania i dlaczego jest tak, że jedni widzą je w takich kolorach, a inni w innych? Napiszcie w komentarzu co widzicie!

Nie przedstawilibyśmy Wam tej zagadki, gdyby nie to, że na co dzień zajmujemy się grafikami i nie raz walczymy z kolorami w CMYK, RGB czy pantone. Gdzie kolor niebieski różni się od niebieskiego. Kolor niebieski na jednym ekranie nie będzie takim samym niebieskim na innym. Dlatego postanowiliśmy również pokazać co potrafią nasze oczy. Warto więc skonfrontować to w swojej rodzinie.

studio alladyn
studio alladyn

Sukienka czarno-niebieska, czy sukienka biało-złota? Jakie kolory widzicie?

To zdjęcie podzieliło tysiące internautów zaraz po tym jak zostało opublikowane na Twitterze. Część osób widzi sukienkę w czarno-niebieskie paski, a część zupełnie inne bo biało-złote. Zdarza się jednak również, że są tacy którzy widzą sukienkę raz tak, a raz tak, a czasami jeszcze w kolorze pomiędzy. No i tu pojawia się pierwsze pytanie – czy winny jest monitor? Różne zdjęcia? Jakaś magia? Ktoś z nas żartuje? Nie.

 

 

Odpowiadając na pytanie dlaczego jest właśnie tak, że widzimy sukienkę i buty w różnych kolorach. Zjawisko nazywa się dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg nauczył się, że taki sam kolor przy różnych warunkach oświetleniowych może wyglądać zupełnie inaczej. Na przykład biała kartka w słoneczny dzień będzie biała z odcieniem niebieskiego. W zielonym świetle będzie zielona. Lecz gdy będziemy trzymali ją w naszych rękach – odpowiemy, że przecież jest biała.

Buty szaro-miętowe czy buty różowo-białe? Jakie kolory widzicie?

 

 

 

O wiele trudniej jest gdy pomieszamy kolory. Jakiego koloru będzie niebieska sukienka oświetlona czerwonym kolorem? Różowa oświetlona zielonym? Nasz mózg stara się odtworzyć oryginalną barwę. Niezbędne jednak dla niego jest – kolor oświetlający obiekt. Przy sukience ani butach nie znamy światła jakie pada na nie. Jedni oceniają, że sukienka oświetlona jest przez światło słoneczne (sukienka biało-złota), a innym, że światłem żarowym i widzi sukienkę niebiesko-czarną.

Kolory sukienki – tak ją widzimy.

Tak wygląda ta sama sukienka w tym jak ją widzą ludzie. Jedni widzą tak jak po lewej, inni jak po prawej, a sporo także tak jak na środku.

Jakiego koloru jest sukienka w rzeczywistości?

W rzeczywistości tak wygląda ta sukienka. Jest czarno-niebieska.

Sukienka na zdjęciu katalogowym. Fot. fot. Roman Women’s Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon
Sukienka na zdjęciu katalogowym. Fot. fot. Roman Women’s Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon

 

banner reklama studio alladyn

Tagi artykułu: czarno-niebieska sukienka, biało-złota sukienka, różowo-białe buty, szaro-miętowe buty, jaki kolor ma sukienka, kolory oczu, jak widzą oczu, ciekawostka kolory.

Leave a Reply