Na obecną chwilę koronawirus zbiera żniwa na całym świecie. Na dzień 21.03.2020 r. w samej Polsce potwierdzono ponad 450 zachorowań na COVID-19, a 5 osób zmarło. W dniu wczorajszym wprowadzono stan epidemii, a przyszłość staje się z dnia na dzień co raz bardziej tajemnicza. Nikt nie wie kiedy się to skończy. W obliczu tego dylematu stoją tysiące par wyczekujących swojego najważniejszego dnia w życiu. Wpłacone zadatki, sale weselne zarezerwowane, kamerzyści, zespoły, fotografowie i inne usługi zamówione, a Goście zaproszeni – i co teraz? Czy terminy kwietniowe są zagrożone? Ile osób może być podczas uroczystości ślubu? Czy urzędy stanu cywilnego organizują śluby?

Koronawirusślub w urzędzie stanu cywilnego.

Choć szkoły, galerie handlowe, kina są zamknięte, mecze, imprezy i inne wydarzenia zostały odwołane, a wszystkie instytucje publiczne wprowadziły rygorystyczne warunki – ślub może się odbyć. Ale tak jak już wcześniej wspomniałem – na restrykcyjnych warunkach. Restrykcje dotyczą wcześniej zaplanowanych już ślubów. Nowe zgłoszenia mogą nie zostać przyjęte. Wśród warunków na pewno znajdzie się ograniczona ilość osób – małżonkowie, świadkowie i urzędnik. Bez gości. Sytuacja szybko się nie zmieni. Do odwołania. Oczywiście urzędy zalecają wcześniejszy kontakt telefonicznych lub mailowy z konkretnym urzędem stanu cywilnego.

Koronawirus – a wesele w sali weselnej, czy restauracji.

Obecnie w całej Polsce restauracje otrzymały zakaz prowadzenia usług, z wyłączeniem świadczenia usług na dowóz. Tak więc wszystkie knajpy, bary, puby czy restauracje zostają zamknięte do odwołania. Dlatego żaden lokal nie zorganizuje nam wesela. Mogło by się to wiązać z ogromnymi karami, a z drugiej strony kto w obecnej sytuacji o zdrowych zmysłach uczestniczyłby w takiej zabawie, gdzie wśród tak znacznej ilości osób mógłby się zarazić wirusem COVID-19, który jak widać po statystykach zachorowań i śmiertelności – nie jest nam znany i nie do końca wiadomo jak go leczyć. Szczególnie jeśli chodzi o osoby w podeszłym wieku. Z dnia na dzień otrzymujemy nowe informacje.

Jeśli chodzi o zabawę w domu – tak, w mniejszym gronie możemy to zrobić. Obecnie prawo zezwala na organizację wydarzeń i spotkań do 50 osób, jednak zdecydowanie nie zaleca takich rozwiązań. I postarajmy się tego trzymać. Widzimy co się dzieje, a zalecana jest samoizolacja i unikanie kontaktów z innymi ludźmi – „#zostanwdomu”. Zadbaj o siebie i innych.

Tak więc podsumowując – powstrzymajmy się obecnie od organizacji jakichkolwiek imprez i pozostańmy w domu. Spędźmy ten czas w ciszy i domowym spokoju.

Koronawirus – co zrobić?

Obecnie choć prawo zezwala na organizowanie wydarzeń, spotkań do 50 osób nie zalecamy organizacji wesel. Zachęcamy do przełożenia terminów na późniejsze. Wiadomo, że czasem nie łatwo z dostępnością terminów w restauracjach ale dla chcącego nic trudnego. Myślę, że w obecnej sytuacji powinniśmy dojść do jakiegoś consensu razem z właścicielem lokalu i wspólnie poradzić sobie z sytuacją. Pamiętajmy, że to Wasz wspólny interes – Wy będziecie mieć wesele (ale w późniejszym terminie), a restaurator nie straci źródła dochodu i wyprawi Wam zabawę. Tak samo jeśli chodzi o ślub w kościele. W interesie księdza jest, by ślub się odbył. Bo i jak dobrze wiemy i ksiądz zarabia na weselu prosto od nowożeńców, a i hipotetycznie wydaje się prawdopodobnym, że im więcej osób w kościele (obecnie może być do 50 osób) to i więcej wpadnie do tacy. Już wiadomo, że wiele par młodych albo odwołało śluby i wesela, albo je właśnie przełożyło. Zachęcamy wiec do przekładania na kolejne terminy. Tyle poczekaliście to jeszcze chwile dacie radę, a wszyscy będą zadowoleni i bezpieczni. A wyjście na imprezę po takiej kwarantannie będzie przyjemne. Nawet jeśli wesele nie miałoby się odbyć w sobotę, a w środku tygodnia.

Koronawirus – kiedy będą mogły odbywać się śluby i wesela? Czy w kwietniu się odbędą?

Na to pytanie nie odpowie Wam chyba nikt. Specjaliści ostrzegają, że wirus może rozwijać się nawet do początku wakacji. Prawda jest taka, że nie wiadomo czy krócej czy dłużej. Szkoły zostały zamknięte do świat wielkanocnych. Więc do tego czasu na pewno nic się nie odbędzie. Na szczęście jest to okres wielkiego postu tak więc chyba niewielu z Was nawet planowało ślub wcześniej. Trudno powiedzieć co będzie później. Postarajmy się dostosować do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, a może opanujemy to szybciej niż w innych krajach.

Koronawirus – czy dom weselny może odwołać wesele?

Wszystko zależy od Waszej umowy. Organizacja nawet małego wesela w takich okolicznościach wiąże się z ogromnym ryzykiem nie tylko dla zdrowia uczestników, ale także dla organizatora. Jednak umowa to umowa. Mówimy tutaj o małych weselach. Zalecamy jednak tutaj polubowne dogadanie się młodej pary z właścicielem lokalu. Bowiem w przypadku drogi sądowej, a wiemy że obecnie i te instytucje dotknęły nadzwyczajne okoliczności – możemy poczekać długo na wyrok. Oczywiście zupełnie inaczej sprawy miałyby się w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce. Zgodnie z artykułem 230 konstytucji wprowadzony zostaje on w przypadku zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić go na czas nie dłuższy niż 90 dni. Ten przypadek automatycznie rozwiązałby wszystkie umowy i spory ich dotyczące bowiem wesela automatycznie zostałyby odwołane.

Zachęcamy więc raz jeszcze wszystkie Pary Młode do przełożenia wesel i pozostania obecnie w domach. Zachowajmy spokój i podejdźmy do sprawy racjonalnie. Nie narażajmy ani siebie, ani naszych bliskich. Czekaliście tyle czasu to jeszcze chwilę dacie radę, a koronawirus sobie pójdzie. Trzymajcie się zdrowo! Zainspirowane artykułem TVN24 „Ślub i wesele w czasie pandemii. Czekać czy już teraz odwoływać?”. Zachęcamy również do śledzenia aktualnej mapy zachorowań w Polsce i na świecie – tutaj.

Tagi do artykułu: koronawirus wesele, koronawirus ślub, epidemia wesele, organizacja ślubu koronawirus, koronawirus czy odwoływać ślub, koronawirus branża weselna.

Paweł Konkel

Leave a Reply