Zawsze sprawiało to nam trudność, gdy planowaliśmy coś dodać na social media i zastanawialiśmy się jakie wymiary powinna mieć grafika na facebooka. Dlatego postanowiliśmy sobie i Wam to trochę ułatwić i pokazać jak powinny docelowo wyglądać wszystkie grafiki, jakie powinny mieć wymiary, co jest widoczne od razu a co później, co widzimy na telefonie a co na desktopie.

Wymiary grafik na facebook? Wymiary grafik do social media.

Czy jest to aż tak ważne by poświęcać temu artykuł? Oczywiście. Jest wiele aspektów dla których powinniśmy zadbać o to, by grafika posiadała właściwe wymiary. Zupełnie inne wymiary posiada avatar, a inne grafika w tle. Zupełnie inaczej zostaną przycięte przez Facebook. Niekorzystnym argumentem za tym by dodawać odpowiednich wymiarów grafiki są np. to że Facebook może rozciągnąć nasze grafiki, mogą stracić jakość, coś może zostać ucięte, coś może się pokazywać inaczej na mobile czy desktopie niż chcieliśmy. Przez co nasz fanpage traci często na walorach estetycznych i wypadamy dużo gorzej od innych firm.

Avatar – jakie wymiary powinieć mieć avatar na facebook? Jakie wymiary powinno mieć zdjęcie profilowe na facebooku?

Avatar to inaczej zdjęcie profilowe. Od jakiegoś czasu facebook stosuje okrągłe avatary tak więc każdy obrazek zostaje przycięty do okrągłego kształtu. Zdjęcie możemy przyciąć dowolnie w obrębie okręgu. Minimalny rozmiar naszej grafiki powinien mieć 320 x 320 px.  Zazwyczaj przedstawia nasze zdjęcie, twarz, czy w profilach firmowych logo firmy. Od pewnego czasu facebook udostępnił także możliwość dodawania filmików w miejscu zdjęcia profilowego.

Smartfony wyświetlają ten obraz w wymiarach 128 x 128 px, komputery w 170 x 170 px. Zalecamy jednak stworzenie grafiki większej ze względu na fakt, że zdjęcie profilowe pojawia się także na naszej tablicy. Więc większa grafika sprawi, że i na tablicy Facebook będzie ona miała idealną jakość. A tak będzie już kwadratem.

Grafiki na facebook - Zdjęcie profilowe
Grafiki na facebook – Zdjęcie profilowe

Zdjęcie w tle – jakie powinno mieć wymiary. Wymiary zdjęcia w tle facebook.

Zdjęcie w tle, czyli Cover photo to prostokątna grafika, które zmienia swoje wartości w zależności od tego czy oglądamy ją na komputerze czy w telefonie. Na mobile będzie pojawiać się w formacie 820 x 460 pikseli, na komputerach w 820 x 312 pikseli. Tutaj również możemy dodać pokaz slajdów, filmów czy zdjęcia 360 stopni.

Grafiki na facebook - Zdjęcie w tle
Grafiki na facebook – Zdjęcie w tle

Post pionowy – najlepsza forma reklamy. Wymiary postu pionowego na facebook.

Najlepszy środek reklamy i zwrócenia uwagi to post pionowy. Dlaczego? Zwracają naszą uwagę bo zajmują najwięcej miejsca, więc zanim je przescrollujemy minie chwila czasu. Sugerowana proporcja grafik przez Facebooka to 4:5. Dlatego im większa grafika tym znowu lepsza kompresja, wyższa jakość. Tylko nie przesadźmy z wagą pliku.

Grafiki na facebook - Post pionowy
Grafiki na facebook – Post pionowy

Post poziomy – grafika na tablicy facebook. Wymiary Facebook.

Facebook nie narzuca wymiarów posta, dlatego można tu zastanowić się nad zmianą proporcji tak by pasowało do naszego układu, czy zdjęcia. My pokazaliśmy najczęściej wykorzystywany format 1200 x 900 px.

Grafiki na facebook - Post poziomy
Grafiki na facebook – Post poziomy

Post pionowy – rozwijana grafika. Doskonała forma reklamy.

Bardzo ciekawa opcja, gdy chcemy zainteresować czymś klientów albo robimy konkurs. W pierwszej części dodajemy informacje, które mają zachęcić do dalszego sprawdzenia. W drugiej szczegóły – może treść. Najczęściej wykorzystywane przy konkursach na facebooku. Część widoczna na tablicy będzie miała wymiar 640 x 960 pikseli. Jednak cały obraz wraz z drugą częścią, która ujawni nam się po kliknięciu zdjęcia będzie miała rozmiar 640 x 1500 pikseli.

Grafiki na facebook - Post pionowy rozwijany
Grafiki na facebook – Post pionowy rozwijany

Post kwadratowy – najlepsza jakość.

Post kwadratowy gwarantuje nam najlepszą jakość posta. Dlatego zalecany jest format 1200 x 1200 px.

Grafiki na facebook - Post kwadratowy
Grafiki na facebook – Post kwadratowy

Our story – Nasza historia na Facebooku.

Nasza historia, czyli Our Story to już nie nowość ale bardzo często jest omijane przez osoby prowadzące profile fanpage na facebooku. Dlaczego? Z lenistwa. Jednak warto przemyśleć ten temat, zaktualizować informacje o firmie, dodać dane i zdjęcia. Czasami klient ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej firmy i działalności. Najlepszymi wymiarami dla grafiki są 1200 x 445 px, jednak na komputerach zostanie przycięta do 800 x 445 pikseli.

Grafiki na facebook - Nasza historia
Grafiki na facebook – Nasza historia

Kafelek karuzela – historia firmy w kampanii online.

Karuzela najczęściej wykorzystywana jest przy kampaniach, reklamach na Facebooku. Możemy zamieszczać tutaj zdjęcia, czy filmiki. Możemy tworzyć jak by galerię zdjęć, albo historię – każde kolejne zdjęcie ze sobą powiązane. Dlatego jeśli tworzysz karuzelę, która ma stanowić jedną całość, jedną historię połącz kilka kafelków, stwórz projekt a następnie zapisz jako oddzielne kwadraty o wymiarach 1080 x 1080 px.

Grafiki na facebook - karuzela
Grafiki na facebook – karuzela

Tło wydarzenia – wydarzenie firmowe. Wymiary grafiki.

Także tło wydarzenia ma swoje wymiary i proporcje. Dlatego zalecamy format 1200 x 628 pikseli.

Grafiki na facebook - Tło wydarzenia
Grafiki na facebook – Tło wydarzenia

Tło grupy – niedoceniana wartość facebook.

Grupy to czasami niedoceniana forma reklamy przez wielu marketingowców. Jeśli prowadzisz ciekawą firmę, dla której możesz stworzyć grupę to polecamy. Jej członkowie będą wiedzieć więcej, będą mogli się udzielać i polecać. Dlatego musimy wiedzieć jaki wymiar grafiki tło grupy stworzyć. Miniaturka grupy w okręgu zaciągana jest z grafiki poziomej. Sam rozmiar grafiki tła w mobile wynosi 1640 x 856 pikseli, na komputerach 1640 x 664 px.

Grafiki na facebook - Tło grupy
Grafiki na facebook – Tło grupy

Oferta pracy – grafika, wymiary.

Ostatnią rzeczą na którą chcemy zwrócić uwagę jest grafika do oferty pracy w Facebook. Najlepiej sprawdzą się wymiar 1200 x 628 px.

Grafiki na facebook - Oferta pracy
Grafiki na facebook – Oferta pracy

Facebook umożliwia jeszcze więcej miejsc, gdzie możemy dodać grafiki w innym formacie, innych wymiarach. Tutaj postaraliśmy się przedstawić te najczęściej wykorzystywane i najważniejsze.

Wskazówki:

  • Dopasuj grafikę tak, by na każdym urządzeniu przycinała się prawidłowo. Jeśli dodajesz grafikę na facebooka na komputerze stacjonarnym to pamiętaj, że to samo zdjęcie inaczej wyświetlać się będzie na mobile. Przez co często widzimy ucięte teksty szczególnie na zdjęciach w tle, gdy patrzymy na stronę firmy w mobile.
  • Postaraj się zapisywać grafiki w pliku .PNG. Dzięki temu grafika nie straci na jakości, a będzie miała wręcz doskonałą jakość.
  • Postaraj się zapisywać pliki o nie dużej wadze. Im mniejszy plik tym lepszą osiąga kompresję. Zalecane są pliki do 100 kB.
  • W reklamach wykorzystywanych na Facebooku postaraj się o to, by tekst nie przekraczał 20 % powierzchni obrazu. Krótko mówiąc, Facebook woli reklamy gdzie tekstu jest mniej, może wyświetlać je rzadziej przez co będziemy tracić pieniądze wydane na kampanię albo wręcz odrzuci reklamę.

Emotikony

Dodatkowo ciekawym i atrakcyjnym elementem przy dodawaniu każdego posta czy to pionowego czy poziomego są emotikony. Emotikony choć wydaje nam się, że wyglądają dosyć dziecinnie to dodają atrakcyjności tekstu i często to o czym piszemy możemy powiązać z emotikoną. Daje to efekt taki, że klienci szybko wyłapują kolorowe znaczki i jeśli widzi frytki to wie, że piszesz nie tylko o jedzeniu, ale o fast foodach itd, jesli widzi auto piszesz o podróżach, komunikacji, szybkim transporcie, autach. Od razu nabiera zupełnie innego światła. Takie emotikony możemy w łatwy sposób pobrać z np. pl.piliapp.com/facebook-symbols/ czy https://facebook-emoticons.pl.downloadastro.com/tools/. Zachęcamy do sprawdzenia. Szeroka gama emotikon.

 

Tagi artykułu: wymiary grafik facebook, wymiary grafik do facebooka, jakie grafiki facebook, wymiary graficzne do facebooka, wymiary grafik social media, wymiary grafik zdjęcie w tle, wymiary zdjęcia tła.

 

Leave a Reply